Chlamydia trachomatis – co to jest?

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test, badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij
Chlamydia trachomatis – co to jest?
5 (100%) 4 Głosów

Chlamydia trachomatis jest gatunkiem niebezpiecznej dla człowieka bakterii z rodzaju chlamydia. Jest szczególnie groźna, ponieważ jej odmienne szczepy powodują różne choroby. Namnażają się po wniknięciu do komórek człowieka. Zakażenie tą bakterią prowadzić może do zapalenia narządów rodnych, powikłań ciąży, bezpłodności, poronień, ślepoty. Według statystyk problem zarażenia częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Rodzaje chlamydii trachomatis i wywoływane choroby

Wyróżnić można ok 15 serotypów (odmian), wywołujących różne stany chorobowe: jaglicę (w przypadku typów A, B, Ba, C)-  groźną chorobę oczu, powodującą zapalenie rogówki i spojówek, będącą częstą przyczyną ślepoty. Do innych chorób będących efektem zarażenia bakterią należą zapalenie cewki moczowej mężczyzn, zapalenie szyjki macicy u kobiet, zapalenia płuc u noworodków (typy D-K). W przypadku typów L1, L2 i L3 wystąpić może ziarnica weneryczna.

Rozprzestrzenianie choroby

Chlamydia trachomatis jest przenoszona drogą płciową, dostaje się do organizmu przez uszkodzoną skórę i błony śluzowe. Jeśli nosicielką jest ciężarna kobieta może dojść do zarażenia płodu. Chlamydię nabyć można także na basenie czy podczas korzystania z publicznej toalety.

Objawy

W początkowym stadium najczęściej nie pojawiają się objawy zarażenia, choć zdarza się wystąpienie różnego rodzaju stanów zapalnych- zapalenie cewki moczowej, najądrzy lub gruczołu krokowego u mężczyzn, u kobiet zapalenie jajowodów, gruczołów Bartholina, nadżerka szyjki macicy .W przypadku przewlekłej infekcji dojść może do zapalenia stawów lub gardzieli.

Do wystąpienia najczęściej pojawiających się objawów dochodzi dopiero po tygodniu lub dwóch. Do symptomów tych należy pojawienie się nadmiernych ilości wydzieliny z pochwy, krwawienie po stosunku, ból podczas oddawania moczu. Najczęściej jednak bakterie nie powodują żadnych symptomów. Mogą być obecne w organizmie człowieka przez wiele lat, a ich obecności nie towarzyszą żadne objawy. Z tego powodu chlamydia bardzo często  nie jest diagnozowana.

Diagnoza- badanie na chlamydię

Z racji często występującego bezobjawowego przebiegu zarażenia bardzo ważne jest badanie na chlamydię. Przeprowadza się je poprzez pobranie wymazu z miejsca podejrzanego o zakażenie oraz badanie krwi. Badanie krwi jest refundowane przez NFZ, jednak jego skuteczność wynosi jedynie do 80%. Najbardziej wiarygodnym sposobem wykluczenia nosicielstwa jest badanie molekularne. Nie jest refundowane, jednak jego całkowity koszt jest stosunkowo niewielki i nie powinien przekroczyć 150- 200 zł. Jednak aby mieć największą pewność, należy zrobić badanie PCR – Chlamydia test.

Leczenie

Leczenie chlamydii polega na stosowaniu kuracji antybiotykowej. By była skuteczna, poddać się jej musi oboje partnerów, w przeciwnym wypadku będzie dochodzić do kolejnych zarażeń a leczenie okaże się bezcelowe.

Profilaktyka

Choć do zarażenia chlamydią dojść może w sytuacjach od nas niezależnych, np. podczas pływania w basenie czy korzystania z publicznej toalety, w większości przypadków nabycie bakterii jest wynikiem ryzykownych zachowań seksualnych. Szczególnie narażone są osoby często zmieniające partnerów i nieużywające prezerwatyw. Stosowanie doustnej antykoncepcji przez kobiety niestety nie stanowi zabezpieczenie przed nabyciem chlamydii. Bardziej narażone są również osoby podejmujące pierwsze kontakty seksualne zbyt wcześnie, a to z powodu niewykształconego jeszcze odpowiednio układu odpornościowego. Wśród działań profilaktycznych ciężko jest pominąć rolę badania na chlamydię- powinno być ono wykonywane po każdym stwarzającym ryzyko zachowaniu.

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test - badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij

2 myśli na temat “Chlamydia trachomatis – co to jest?

  1. Ten test na chlamydię też nie jest zły, ale mi najbardziej podobało się… opakowanie. Bo miałem obawy jak to wysyłają, ale skoro jest to wysłane tak, że nawet listonosz nie wie co to jest, to w porządku – o to chodzi.

  2. Jeszcze tego brakowało, żeby testy wenerologiczne przesyłali z jakimś oznakowaniem… A z drugiej strony założę się, że mało kto by wiedział co to jest chlamydia, bo kiłę to wszyscy znają, ale o chlamydii słyszy się zazwyczaj dopiero jak ktoś zachoruje.

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa