kiła bakteria

Co to jest kiła?

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test, badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij
Co to jest kiła?
4.2 (84.44%) 27 Głosów

Kiła, czyli syfilis to choroba o charakterze przewlekłym, przenoszona drogą płciową. Tego rodzaju chorobę weneryczną wywołują bakterie krętka bladego. Zgodnie z danymi, kiła po raz pierwszy pojawiła się w Europie w wieku XV a sprowadzić ją mieli marynarze powracający w morskich wypraw. Podobno choroba ta występowała pierwotnie tylko na Haiti. Warto zaznaczyć, że niegdyś, schorzenie to było przyczyną zgonu bądź trwałego kalectwa dużej rzeszy ludzi, ponieważ nie było na niego lekarstwa. Obecnie kiła występuje rzadziej i istnieją skuteczne terapie farmakologiczne, które ją eliminują.

Statystyki dotyczące zachorowań na kiłę

Na całym świecie na kiłę każdego roku choruje blisko 12 milionów osób – najwięcej przypadków odnotowuje się w tzw krajach trzeciego świata oraz w USA. Biorąc pod uwagę obszar Polski warto podkreślić, że na terenie naszego kraju każdego roku na kiłę choruje około 1 000 osób, najwięcej w województwie dolnośląskim. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że kiła nawet przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, przez co statystyki mogą być niemiarodajne.

Jak dochodzi do zakażenia kiłą?

Do zakażenia kiłą dochodzi poprzez stosunek płciowy (również analny i oralny), kiedy mówimy o fazie pierwotnej choroby bądź przez kontakt ze skórą pacjenta zainfekowanej wysypką, w fazie wtórnej. Kiłą może się również zarazić dziecko podczas porodu przez kanał rodny, dlatego każda ciężarna powinna jeszcze w ciąży wykonać odpowiednie badania wykluczające to schorzenie.
Trzeba jasno podkreślić, że kiłą nie można zarazić się poprzez kontakt z ubraniem czy ręcznikiem osoby zakażonej; nie zarazimy się również korzystając ze wspólnej toalety (jak w przypadku rzeżączki).
Kiła jest niebezpieczną chorobą, której leczenie powinno odbywać się natychmiast po wykryciu pierwszych objawów – o tym jak leczyć kiłę poinformuje chorego lekarz ginekolog, wenerolog bądź specjalista pierwszego kontaktu. Należy pamiętać, że utajona przez nawet kilka lat kiła może przemienić się w chorobę układu nerwowego i w skrajnych przypadkach spowodować nawet zapalenie opon mózgowych.

Kto jest szczególnie narażony na zakażenie kiłą?

Wylicza się, iż obecnie to mężczyźni w dużej większości chorują na tego rodzaju schorzenie. Znacząco wyższe ryzyko zachorowania wykazuje środowisko homoseksualne oraz osoby trudniące się prostytucją czy prowadzące rozwiązły tryb życia, zmieniając często swoich seksualnych partnerów.
Do zakażeń kiłą dochodzi również częściej wśród narkomanów, którzy odurzają się środkami dożylnymi. Większym ryzykiem obarczone są również Ci, którzy żyją w biedzie, w nieodpowiednich warunkach higienicznych i nie otrzymują specjalistycznej opieki medycznej.
Według statystyk, na kiłę chorują najczęściej kobiety w wieku od 20 do 24 lat oraz mężczyźni w wieku od 35 do 39 lat.

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test - badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij

2 myśli na temat “Co to jest kiła?

  1. Nie wiedziałem, że ta choroba jest wciąż taka popularna. Myślałem że już nie sprawia zagrożenia, a jednak…

  2. Jebać biede

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa