Kiła w ciąży

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test, badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij
Kiła w ciąży
3.9 (77.5%) 8 Głosów

Sytuacja, w której do zakażenia kiłą dojdzie podczas ciąży bądź chora w stanie błogosławionym nie wie o zakażeniu jest niezwykle niebezpieczna. W zależności od stadium choroby może dojść do groźnych zaburzeń i wad rozwojowych płodu a nawet jego obumarcia, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie badan profilaktycznych na obecność kiły w okresie ciąży.

Badanie na obecność kiły w ciąży

Podstawowym badaniem, dzięki któremu zbadać można obecność bakterii krętka bladego w czasie ciąży jest test WR, zwany także Próbą Wassermanna. Badanie to polega na pobraniu krwi, w której wykrywa się ewentualną obecność bakterii. Najlepsze efekty daje badanie zrobione do 16 tygodnia ciąży – tylko do tego czasu możliwe jest skutecznie leczenie antybiotykowe i powstrzymanie zakażenia płodu. Jeśli choroba nie zostanie wykryta do 5 miesiąca ciąży, istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia płodu a nawet jego śmierć.
Samo badanie jest wykonywane dwa razy podczas ciąży kobiety (w I oraz II połowie) – wyniki obu mają bardzo duże znaczenie bowiem dziecko może zarazić się kiłą na dwa sposoby:
Kiła wrodzona. Występuje w sytuacji, kiedy do zakażenia dojdzie przez łożysko, jeszcze w łonie matki. Charakteryzuje się dużym ryzykiem powstania chorób układu nerwowego płodu.
Kiła nabyta. Występuje w sytuacji, kiedy do zakażenia dojdzie podczas porodu, przez kanał rodny. Charakteryzuje się podobnymi objawami jak w przypadku kiły u osób dorosłych.

Ryzyko zakażenia płodu kiłą

Jak wspomnieliśmy, występuje ono po 5 miesiącu trwania ciąży bowiem wykrycie choroby przed tym okresem daje szansę podania skutecznych antybiotyków matce, zahamowanie rozwoju choroby i ochronienie przed nią płodu.
Jeśli do zakażenia dziecka kiłą dojdzie, jej efektem jest najczęściej poród przedwczesny i śmierć dziecka. Nawet jeśli noworodek przeżyje, powikłania kiły będą tak duże, że jego normalne funkcjonowanie nie będzie możliwe. U noworodków zarażonych kiłą wrodzoną, czyli przekazaną przez matkę zauważa się najczęściej głuchotę, zapalenie rogówek oczu, powiększenie wątroby czy pęcherzycę kiłową. Zmiany w jego organizmie są najczęściej znaczne i nieodwracalne.

Jak leczyć kiłę w ciąży?

Na początku warto zaznaczyć, że nie istnieją żadne domowe sposoby, które skutecznie wyleczyłyby to schorzenie. O tym, jak leczyć kiłę poinformuje zakażoną lekarz położnik bądź ginekolog.
Z reguły zakażoną kobietę ciężarną leczy się w II połowie ciąży, podając jej penicylinę przez 20 dni.
Dziecko, które urodziło się żywe a jest zakażone kiłą leczy się w warunkach hospitalizacyjnych penicyliną krystaliczną.

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test - badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij

Jedna myśl na temat “Kiła w ciąży

  1. NiezawodnaPizzaNasłuchująca

    Dokładnie, mi też lekarz zrobił test WR. U mnie na szczęście skończyło się wynikiem negatywnym, czyli nie mam kiły. juhuuu!

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa