Nadciśnienie tętnicze a nadciśnienie płucne

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test, badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij
Nadciśnienie tętnicze a nadciśnienie płucne
5 (100%) 5 Głosów

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, dotyczy już 30% dorosłych Polaków, a liczba zdiagnozowanych ciągle wzrasta. To jedna z najczęstszych przyczyn zawałów serca i wylewów.

Co to jest nadciśnienie tętnicze? Krew w naczyniach krwionośnych krąży pod określonym ciśnieniem, a w tętnicach jest ono wyższe niż w naczyniach żylnych. Z punktu widzenia zdrowotnego, istotne są wartości ciśnienia tętniczego. Podawane są one w dwóch wartościach określających ciśnienie:

 • pierwsza – ciśnienie skurczowe (górne), określa ciśnienie krwi podczas skurczu serca i wypychania krwi do aorty,
 • druga – ciśnienie rozkurczowe (dolne), określa ciśnienie krwi pod jakim krew wtłaczana jest do serca.

Prawidłowa wartość to ciśnienie 120/80 mm Hg. Wartości te niewiele różnią się w zależności od wieku (dla dzieci są niższe). Odchylenia w górę określane są jako nadciśnienie, odchylenia w dół jako ciśnienie niskie.

Za nadciśnienie uznaje się wartości przekraczające 140/90 mm Hg, jednocześnie wyróżniając trzy jego stopnie. Postać ciężka to ciśnienie ponad 180/110. Oczywiście indywidualnie wartości te mogą prezentować się bardzo różnie, np. ciśnienie skurczowe 170, a rozkurczowe 140. W takim przypadku lekarz kwalifikuje to jako nadciśnienie tętnicze ciężkie.

Bardzo często nadciśnienie tętnicze mylone jest z nadciśnieniem tętniczym płucnym (nawet lekarze mogą mieć problem z jego zdiagnozowaniem). Poza podobną nazwą oba nadciśnienia nie mają ze sobą wiele wspólnego. Podstawowe różnice to:

 • zasięg choroby – nadciśnienie tętnicze bardzo częste, nadciśnienie płucne rzadkie (200 osób rocznie),
 • przyczyna – tętnicze jest najczęściej samoistne, płucne wtórne (wady serca, choroby płuc),
 • sposób leczenia i rokowania – w przypadku nadciśnienia tętniczego jest ono znacznie łatwiejsze, a pacjent dożywa długiego wieku.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

W zdecydowanej większości przypadków nadciśnienie tętnicze diagnozowane jest jako ciśnienie samoistne, czyli bez konkretnej przyczyny, najczęściej spowodowane niewłaściwym trybem życia. Nadciśnienie wtórne jest wynikiem innych schorzeń, np. nerek, wad serca, chorób tarczycy, nadnerczy. Nadciśnienie może pojawić się także podczas ciąży.

Czynnikami sprzyjającymi nadciśnieniu tętniczemu o charakterze pierwotnym są:

 • niewłaściwa dieta, zawierająca nadmiar soli i cukru,
 • spożywanie produktów wysokoprzetworzonych,
 • nadwaga,
 • nadużywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,
 • mała aktywność fizyczna.

Dodatkowymi czynnikami są długotrwały stres oraz czynniki dziedziczne.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Ciśnienie tętnicze wzrasta stopniowo i organizm się do niego przyzwyczaja, nie odczuwając żadnego dyskomfortu. O wzroście ciśnienia mogą świadczyć:

 • nagłe uderzenie gorąca,
 • nagłe zaczerwienienie twarzy i szyi (zwłaszcza w sytuacjach stresowych),
 • pulsujące bóle głowy,
 • krwawienie z nosa,
 • zaburzenia w widzeniu i równowadze.

Leczenie nadciśnienia

Podstawą leczenia jest systematyczny pomiar ciśnienia tętniczego (najlepiej rano) oraz przede wszystkim zmiana trybu życia. W przypadku niewielkiego przekroczenia prawidłowych wartości, powinno to wystarczyć. W wyższych stopniach nadciśnienia tętniczego konieczne jest przyjmowanie leków. Leki na nadciśnienie muszą być stosowane systematycznie i do końca życia.

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test - badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij

2 myśli na temat “Nadciśnienie tętnicze a nadciśnienie płucne

 1. Nadciśnienie w ciąży nie jest takie groźne, jak by się mogło wydawać. To wbrew pozorom jest częste, bo płód rozwijający się w ciele matki powoduje wzrost ciśnienia. Można temu przeciwdziałać, ale na takie nadciśnienie domowe sposoby są jedynymi, które można stosować. Nie można w ciąży brać leków na nadciśnienie.

 2. To prawda, ale w Polsce mamy jakieś przekonanie, że nadciśnienie leczyć można i nawet trzeba tabletkami. A to kompletny bezsens, nawet w przypadku osób, które nie są w ciąży nadciśnienie można leczyć domowymi sposobami. Nie ma się co napinać.

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa