Objawy zapalenia oskrzeli

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test, badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij
Objawy zapalenia oskrzeli
5 (100%) 4 Głosów

Typowymi objawami zapalenia oskrzeli są gorączka, suchy i meczący kaszel w początkowym stadium choroby, a następnie mokry kaszel z odkrztuszaniem lepkiej plwociny. Choroba ta największe swoje żniwo zbiera w okresie jesienno-zimowym, kiedy dochodzi do obniżenia odporności organizmu. Zakażeniu ulegają zarówno dzieci, jak i dorośli, ale w większości przypadków borykają się z nią najmłodsi.

Chociaż ostre zapalenie oskrzeli nie wymaga stosowania jakiegoś specjalnego leczenia, to w przypadku bakteryjnego i nawracającego zapalenia oskrzeli często konieczne staje się podanie antybiotyku. Co jest przyczyną tego schorzenia i jak leczy się zapalenie oskrzeli?

Przyczyny i objawy zapalenia oskrzeli

Najczęstszą przyczyną zapalenia oskrzeli są wirusy odpowiedzialne za rozwój przeziębienia i grypy. Chodzi tutaj głównie o wirusy grypy A, paragrypy, adenowirusy, rynowirusy i koronawirusy. Znacznie rzadziej, bo tylko u mniej niż 10% przypadków, do zakażenia dochodzi z powodu bakterii. Jeśli jednak to one są przyczyną zakażenia, to winowajcami są przeważnie bakterie atypowe i bakteria powodująca krztusiec.

Jeśli chodzi zaś o charakterystyczne dla zapalenia oskrzeli objawy, to wyróżnia się:

  • kaszel z odkrztuszaniem śluzowej czy ropnej wydzieliny,
  • gorączka,
  • złe samopoczucie,
  • ból głowy,
  • bóle mięśniowe,
  • świszczący oddech.

Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie po tygodniu, chociaż kaszel ma tendencję do utrzymywania się do trzech tygodni. Do lekarza warto udać się w przypadku wystąpienia świszczącego oddechu, duszności, silnego bólu w klatce piersiowej podczas oddychania, utrzymującej się prze kilka dni wysokiej gorączce oraz charakterystycznych objawach trwających ponad tydzień.

Leczenie zapalenia oskrzeli

W początkowym stadium zapalenia oskrzeli nie ma zwykle konieczności podawania antybiotyku. Należy jednak zadbać o prawidłowe nawilżenie powietrza i organizmu. Jeśli dziecko ma wysoką gorączkę, to można podać mu leki przeciwgorączkowe, a w przypadku uporczywego kaszlu preparaty przeciwkaszlowe. Zaleca się także sięgnięcie po inhalatory ultradźwiękowe. Takie nawilżające inhalacje skutecznie łagodzą przykre objawy kaszlu.

Jeśli dojdzie do chronicznej postaci zapalenia oskrzeli, to zazwyczaj nie obędzie się bez zastosowania wziewnych kortykosteroidów, cholinolityków oraz laków rozszerzających oskrzela. Po środki przeciwgorączkowe nie zaleca się sięgać przy gorączce poniżej 38 st. C. Jeśli w domu panują odpowiednie warunki, to nie ma zwykle potrzeby stosowania leków przeciwwirusowych, a organizm samodzielnie zwalcza zapalenie oskrzeli. Już po 5-10 dniach powinien zniknąć kaszel. Jeśli jednak winne są bakterie, to po kilku dniach może być konieczne podanie antybiotyków.

Czytaj również: Zapalenie oskrzeli u dzieci – http://pochp.net.pl/zapalenie-oskrzeli-czesta-choroba-u-dzieci/

Niezwykle ważne jest także zadbanie o prawidłową pielęgnację chorego dziecka. Powinno ono przebywać w pomieszczeniu nagrzanym maksymalnie do 21 st. C. Konieczne jest regularne wietrzenie na czas pobytu dziecka w innym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o ubranie, to powinno być ono luźne i przewiewne. Najlepiej sprawdzą się ubrania wykonane z naturalnych materiałów, które łatwo wchłaniają pot. Nie zaleca się przykrywania dziecka grubą kołdrą czy kocem, chyba że wystąpią dreszcze. Z kolei dieta powinna być lekkostrawna.

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test - badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij

2 myśli na temat “Objawy zapalenia oskrzeli

  1. Najgroźniejsze jest zapalenie oskrzeli u małych dzieci. Bo może się przekształcić w duże kłopoty z oddychaniem, a tu już żartów nie ma. Zwłaszcza jak największe objawy wyjdą w nocy i nikt nie usłyszy, a wszystko spuchnie, to może się zrobić naprawdę niebezpiecznie.

  2. Nie wolno lekceważyć zapalenia oskrzeli. To nie tylko jakieś bliżej nieokreślone powikłania, ale też a może przede wszystkim zapalenie płuc. A wtedy najczęściej jedyną możliwością są zastrzyki, czyli koniec marzeń o spokojnym leczeniem choroby.

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa