POChP – jak wygrać z tą chorobą?

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test, badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij
POChP – jak wygrać z tą chorobą?
5 (100%) 1 Głosów

Przewlekła obturacyjna choroba płuc kojarzona jest przede wszystkim z zajęciem chorobowym tkanki płucnej. Jednak w rzeczywistości jest to choroba wielonarządowa, gdyż towarzyszące jej niedotlenienie całego organizmu ma negatywny wpływ na wiele narządów. Warto zrobić wszystko, aby zapobiec rozwojowi tej podstępnej i przewlekłej choroby. Stanowi ona bowiem czwartą co do częstości przyczynę śmierci. Na czym polega profilaktyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc? I  jakie są czynniki ryzyka rozwoju tej choroby?

Czy jesteś narażony na rozwój POChP?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc najczęściej kojarzona jest z paleniem papierosów. I słusznie –palacze to największa grupa ryzyka rozwoju tej choroby, ale – niestety – nie jedyna. Na rozwój POChP narażeni są także palacze bierni, a także osoby mające ciągły kontakt z toksycznymi zanieczyszczeniami wziewnymi. Mowa o produktach spalania drewna, toksycznych parach i gazach, zanieczyszczeniach środowiska. Na POChP częściej zachorują osoby mające określone predyspozycje genetyczne – mowa o obniżonej aktywności alfa – 1 – antytrypsyny.

Więcej o POChP na stronie http://pochp.net.pl/

Co dzieje się w płucach osób chorujących na POChP?

Jeśli jesteś stale narażony na działanie dymu tytoniowego lub innych szkodliwych substancji wziewnych, w drogach oddechowych indukowany jest przewlekły stan zapalny. Prowadzi on do nasilonego wydzielania gęstego śluzu, który zalega w drogach oddechowych i utrudnia pasaż powietrza. Odpowiedzią na stan zapalny jest także przebudowa i znaczne pogrubienie ścian dróg oddechowych. Stwarza to znaczny opór dla powietrza, zwłaszcza podczas wydechu. Powietrze ma wtedy tendencję do zalegania w płucach i rozciągania ścian pęcherzyków płucnych, co prowadzi do rozedmy płuc. Zaburzona wentylacja płuc i ograniczona wymiana gazowa powodują niedotlenie  tkanek całego organizmu.

Objawy POChP

Manifestacja przewlekłej obturacyjnej choroby płuc wynika z zaburzonej czynności płuc i ograniczonej wentylacji. Początkowo chorobie towarzyszy duszność i męczliwość po wzmożonym wysiłku fizycznym. Z czasem problemy z oddychaniem i nietolerancja wysiłku nasilają się do tego stopnia, że problematyczne staje się wykonywanie codziennych czynności. Inne objawy POChP to kaszel, szczególnie intensywny i uciążliwy o poranku, a także ból i ucisk w klatce piersiowej. Pojawiają się także objawy ogólne – spadek masy ciała, anemia oraz komplikacje kardiologiczne.

Najczęstsze powikłania POChP to:

Leczenie POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to choroba o odstępnym charakterze, a niekorzystne zmiany zachodzące w drogach oddechowych nie dają się cofnąć. Ważne jest zatem jak najszybsze rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia. Dla profilaktyki i ograniczenia zasięgu choroby kluczowa jest rezygnacja z palenia papierosów, umiarkowana i regularna aktywność fizyczna oraz szczepienia profilaktyczne przeciwko grypie i pneumokokom.

Leczenie farmakologiczne POChP polega na stosowaniu leków rozrzedzających wydzielinę dróg oddechowych, a także rozszerzających ich światło. Ma to na celu usprawnienie pasażu powietrza i lepszą wymianę gazową.

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test - badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij

3 myśli na temat “POChP – jak wygrać z tą chorobą?

  1. A pokażcie mi lekarzy pierwszego kontaktu, którzy informują palących papierosy, że mogą mieć pochp. Najczęściej w ogóle nie ma na ten temat gadki. To po prostu jest jakiś obłęd, bo choroba jest śmiertelna, a prawie żaden lekarz w Polsce nie ostrzega przed POCHP!

  2. W końcu ktoś to napisał. Bo problem z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc nie wziął się z powodu pacjentów, ale właśnie lekarzy, którzy nie mają pojęcia o co chodzi z tą chorobą. Gdyby w porę ostrzegali i informowali, to byłoby inaczej, ale przecież wtedy nie mieliby kasy, więc o czym ta rozmowa…

  3. Moja mama zmarła w lipcu 2017 r. rok po rozpoznaniu POCHP

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa