Przebieg kiły

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test, badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij
Przebieg kiły
4.8 (96%) 5 Głosów

Kiła jest wymieniana, jako jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób przenoszonych drogą płciową. Niesie za sobą bardzo poważne skutki zwłaszcza, jeżeli leczenie zostanie podjęte zbyt późno. W jej przebiegu wyróżnia się cztery podstawowe stadia:
– kiła pierwotna,
– kiła wtórna,
– kiła utajona,
– kiła późna.

Kiła pierwotna (pierwszorzędowa)

Pierwszy etap kiły trwa od momentu, w którym doszło do zakażenia do około 6 do 9 tygodni po nim. Cechą charakterystyczną tego stadium jest występowanie zmian pierwotnych będących niewielkimi owrzodzeniami o charakterze bezbolesnym. Zmiany te pojawiają się w miejscach mających kontakt z bakterią. Najczęściej na narządach płciowych, ale również w jamie ustnej czy na odbycie. zmiany pierwotne zanikają samoczynnie po upływie 3 do 4 tygodni. jedynym śladem, który po sobie zostawiają jest stwardniała blizna, nazywana wrzodem twardym. Dodatkowy objaw pierwszego etapu kiły to również powiększenie węzłów chłonnych. Należy mieć świadomość, że w tym stadium choroby następuje zainfekowanie układu nerwowego. Jednak chory nie odczuwa tego zbyt mocno.

Kiła wtórna (drugorzędowa)

Drugi etap kiły trwa od 9 do 15 tygodnia od momentu zakażenia. W tym stadium następuje cała masa najróżniejszych objawów. Należą do nich przede wszystkim:
– wysypka skórna w postaci plamek lub grudek występująca na głowie, dłoniach i stopach, która nie swędzi, ani nie piecze,
– powiększenie węzłów chłonnych,
– bóle głowy i gardła,
– gorączka,
– zapalenie opon mózgowych,
– tzw. kłykciny, czyli otwarte, bolesne rany, z których wypływa zakaźna wydzielina.

Kiła utajona

Około jednego roku od zakażenia kiła przechodzi w stadium nie dające żadnych objawów. Stąd nazwa tego etapu choroby. Bakteria ją powodująca, czyli krętek kiły podstępnie sieje dalsze spustoszenia w organizmie.

Kiła późna

To ostatnie stadium kiły występujące nawet kilka lat od momentu zakażenia. Na ciele chorego pojawiają się wówczas kiłaki, czyli guzy. Serce, mózg, kości, stawy oraz wątroba zaczynają nieprawidłowo funkcjonować.

Niestety kiła, która nie jest leczona już w trzecim etapie choroby powoduje takie zmiany w organizmie oraz tak nieodwracalne zniszczenia, które mogą w efekcie prowadzić do śmierci pacjenta.

Ten artykuły oraz informacje w nim zawarte mają charakter jedynie poglądowy i informacyjny, nie mogą stawić jakichkolwiek porad medycznych. W celu zdiagnozowania własnego stanu zdrowia, skontaktuj się ze specjalistą wenerologiem.

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test - badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa