Rozpoznanie i leczenie kiły

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test, badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij
Rozpoznanie i leczenie kiły
4.1 (81.25%) 16 Głosów

Kiła, zwana syfilisem jest chorobą łatwą do wyleczenia o ile zostanie rozpoznana w początkowym stadium zakażenia. Niestety to szczególnie w przypadku kobiet nie jest takie proste. U mężczyzn początkowe objawy kiły szybko dają o sobie znać w postaci bolesnych owrzodzeń, nieprzyjemnej wydzieliny z cewki moczowej i ogólnego dyskomfortu. W przypadku kobiet natomiast, występujące zmiany mogą być całkowicie niezauważone, by po kilku tygodniach przejść w fazę utajoną, niemożliwą na podstawie obserwacji do wykrycia. 

Kiła jest również nieco trudna do zdiagnozowania ze względu na swoją postać – jest bardzo podobna do innych chorób przenoszonych droga płciową, dlatego sama obserwacja i wywiad z pacjentem nie wystarczy, by lekarz mógł dokonać prawidłowej diagnozy.
Już w przypadku podejrzenia zarażeniem kiłą należy przeprowadzić specjalistyczne badania laboratoryjne. Te pierwsze mogą być przeprowadzone na podstawie pobranego wymazu wydzieliny z narządów płciowych, odbytu, warg czy gardła – w zależności od zainfekowanego chorobą miejsca.
Podstawowym badaniem są także testy z krwi, dzięki którym można stwierdzić wykrycie przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom bakterii kiły, czyli krętka bladego. Najpowszechniejszymi testami przesiewowymi na wykrycie kiły są VLDR i USR. W przypadku ich pozytywnego wyniku zawsze warto je dla pewności powtórzyć. Lekarz prowadzący, za ich pomocą może także śledzić rozwój bakterii bądź efekty leczenia. Warto pamiętać, że tego rodzaju testy zawsze wyjdą pozytywne nawet po wyleczeniu kiły – takie anomalia występują u osób, które zostały po raz kolejny zarażone chorobą. Wszelkie testy na wykrycie kiły można przeprowadzić anonimowo i za darmo.

Leczenie kiły

O tym jak leczyć kiłę decyduje lekarz prowadzący. Ten, doskonale zna najlepsze techniki eliminacji bakterii tego rodzaju z organizmu i sprawi, że kuracja będzie skuteczna a kiła nie spowoduje ciężkich powikłań, na przykład chorób układu nerwowego.
Leczenie kiły trwa średnio 20 – 30 dni i przebiega zazwyczaj w trybie ambulatoryjnym. Najczęściej w celu pozbycia się bakterii krętka bladego, choremu podaje się penicylinę jednak równie popularne są antybiotyki z grupy tetracykliny bądź cefalosporyny.
Warto dodać, że w trakcie leczenia kilkakrotnie wykonywane są testy kontrolne sprawdzające parametry kiły w organizmie pacjenta. Ostateczne badanie wykonuje się zawsze po zakończeniu kuracji oraz profilaktycznie w przeciągu dwóch pierwszych lat po wyleczeniu – trzeba wiedzieć, że na kiłę można chorować wielokrotnie.
Kobiety ciężarne wykonują testy wykluczające kiłę dwa razy – w I i II połowie ciąży. Te, u których wykryto zakażenie kiłą przechodzą specjalną terapię. Leczenie zachowawcze jest zalecane także kobietom w stanie błogosławionym, które kiedyś borykały się z tym schorzeniem.

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test - badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij

8 myśli na temat “Rozpoznanie i leczenie kiły

  1. tydzien temu zdiagnozowano u mnie kiłe :((( nie wiem co mam teraz zrobic… jestem zrozpaczona :(((

  2. Niestety nie jestem zadowolona z mojego przeszłego życia seksualnego dlatego byłam zmuszona do wykonania badań na obecność takich chorób jak kiła czy HIV. Nie chciałam iść ani do przychodni ani do żadnej innej placówki. Na szczęście znalazłam w internecie najlepsze rozwiązanie a mianowicie wykonanie takiego badania samemu w domu. Zamówiłam pakiet pobraniowy ze zdrowegeny.pl i odesłałam próbkę do laboratorium. Cieszę się że mogłam tym sposobem uniknąć niepotrzebnego zażenowania..

  3. Boże, teraz na pomorzu jest chyba jakiśwysyp chorych na kiłę, tak się zestresowałem – po seksie z laską z sopotu, zrobiłem test na szczęście wszyskto jest ok – ale nie ukrywam, ze troszkę strasznie, bo miałem zaczerwienione prącie. Tutaj zresztą o tym piszą: http://trojmiasto.eska.pl/newsy/kila-na-pomorzu-liczba-zachorowan-drastycznie-rosnie-audio/427911

  4. KOlego Daniel, a gdzie robiłeś ten test czy badanie? Bolało?

  5. Nie, Piotrek. Spokojnie – zamówiłem z internetu, wpisałem po prostu w Google, jak bede na drugim kompie to Ci dokladnie powiem gdzie. Zamawiasz z sieci, dostajesz kurierem zewta i instrukcje, pobierasz probke i zamawiasz kureira, potem wynik idzie meilem. Troszkę gorąco się robi jak sie odbiera wynik, ale na szczescie jestem zdrowy !

  6. Po co takie cyrki z zamawianiem do domu i odsylaniem, to wcale nie jest dyskretne ani wygodne a jaka wartośc takiego badania? Przecież w aptece kupisz test na kiłe SYPH-Check z krwi, robisz na miejscu a to jest taki sam test jak w laboratorium.

    • Głupoty opowiadasz, poczytaj sobie troszkę o testach z apateki a metodzie PCR. Pcr jest zdecydowanie lepszy i sa to testy, które bazują na łańcuch dna. A nie jakieś testy z apteki. No ale to tak jak ze wszystkim, coś co jest dobre musi być wykonane w specjalistycznym laboratorium a nie odczynem na pasku w tescie z apteki.

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa