Swędzenie pochwy

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test, badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij
Swędzenie pochwy
5 (100%) 1 Głosów

Spora część kobiet narzeka na wyjątkowo uciążliwą dolegliwość, którą niewątpliwie jest swędzenie pochwy. Mimo że najczęściej kojarzy się je z różnego rodzaju infekcjami, to jednak może ono mieć inne przyczyny, począwszy od niewłaściwie dobranych kosmetyków, aż po alergie czy współistniejące schorzenia.

Dokuczliwy świąd pochwy, niekiedy tak silny, że wręcz utrudniający normalne funkcjonowanie, najczęściej jest efektem podrażnienia okolic intymnych. Pojawia się jako odpowiedź organizmu na gwałtowne zaburzenie flory bakteryjnej i często towarzyszy mu wiele innych, równie niepokojących objawów, takich jak gęsta wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Taki stan może być wywołany przez wiele czynników, w tym niewłaściwie dobrane środki do higieny intymnej, zawierające zbyt mało pałeczek kwasu mlekowego i charakteryzujące się zbyt niskim lub zbyt wysokim pH. Podobny wpływ mogą mieć też proszki do prania, które niedokładnie spłukane osadzają się na powierzchni bielizny, bezpośrednio prowadząc do powstania otarć i podrażnień. Swędzenie może także być powodowane przez kontakt z silnie chlorowaną wodą, stosowanie dopochwowych środków antykoncepcyjnych, odwodnienie organizmu, a nawet używanie podczas stosunku prezerwatyw nasączonych lubrykantami wywołującymi reakcje alergiczne.

Szczególną uwagę warto zachować również podczas leczenia innych schorzeń, a powszechnie przypisywane antybiotyki często doprowadzają do zmniejszenia odporności, co sprzyja rozwojowi infekcji pochwy.

Bardzo często swędzenie tej części ciała jest właśnie wynikiem szkodliwego działania chorobotwórczych bakterii, grzybów, wirusów i innych drobnoustrojów. Niekiedy prowadzi do rozwinięcia zanikowego zapalenia pochwy, co często zdarza się szczególnie dojrzałym kobietom, skarżącym się na wahania hormonalne. Jest to związane z niedoborem estrogenów w organizmie, a choroba powoduje zanik tkanki tłuszczowej i zmniejszenie grubości nabłonka. Prowadzi to niekiedy do powstawania krwawiących wybroczyn, które z czasem mogą prowadzić do nadżerek. Równie często występującym schorzeniem jest bakteryjne zapalenie pochwy, wywoływane przez bakterie beztlenowe. Swój wpływ na jego rozwój mają braki w higienie i wspomniane zaburzenia hormonalne, a najbardziej uciążliwe objawy to właśnie swędzenie oraz obfita, szaro-żółta wydzielina z pochwy o bardzo nieprzyjemnym zapachu.

Oprócz chorób wywoływanych przez niewłaściwe przestrzeganie higieny czy używanie źle dobranych środków antykoncepcyjnych, swędzenie pochwy może mieć swoją przyczynę również w wyjątkowo niebezpiecznych chorobach przenoszonych drogą płciową. Bardzo często jest to rzęsistkowica dróg moczowo-płciowych, za którą odpowiada rzęsistek pochwowy, odmiana pierwotniaka znajdująca się bezpośrednio w pochwie lub w cewce moczowej.

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica powoduje ból w trakcie oddawania moczu czy stosunku oraz obfite, pieniste upławy o charakterystycznej żółte lub zielonej barwie, a leczy się ją odpowiednio dobranymi, silnymi w działaniu antybiotykami. Choroba te jest niebezpieczna również dla partnera cierpiącej na nią kobiety, który także powinien poddać się leczeniu. Szukając przyczyn tej niekomfortowej sytuacji, warto zwrócić również uwagę na wiele chorób ogólnoustrojowych, które także mogą powodować wyżej wymienione dolegliwości. Jedną z nich jest np. cukrzyca, a niezwykle rzadko kojarzymy ją sobie z infekcjami okolic intymnych.

Za wysoki poziom cukru we krwi jest często odpowiedzialny za gwałtowne namnażanie się w pochwie drożdżaków, dla których najlepszą pożywką jest właśnie czysta, naturalna glukoza. Warto więc połączyć ze sobą dwa fakty i kiedy kobieta odczuwa przykry świąd pochwy, powinna zbadać poziom cukru.

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test - badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa