Trądzik różowaty

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test, badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij
Trądzik różowaty
4.3 (85%) 4 Głosów

Na trądzik różowaty cierpią najczęściej kobiety chociaż w tej najcięższej postaci występuje on zazwyczaj u mężczyzn. Choroba rozwija się nawet kilkadziesiąt lat, by wreszcie wystąpić w najbardziej ostrej postaci, kiedy pacjent osiąga wiek około 40-50 lat. Trądzik różowaty jest chorobą dermatologiczną niezwykle uciążliwą dla chorego, przede wszystkim ze względów estetycznych. Ponieważ jest to choroba przewlekła to jej leczenie jest długotrwałe – nierzadko z tego powodu u pacjenta dochodzi do obniżenia samopoczucia a nawet stanów depresyjnych.

Kto jest narażony na występowanie?

Jak wspomnieliśmy we wstępnie to przede wszystkim kobiety. Wpływ na to mają przede wszystkim zaburzenia hormonalne – ciąża, menstruacja oraz menopauza.

Bez względu na płeć, trądzik różowaty pojawia się też w wyniku nieodpowiednio stosowanej diety (przewaga cukrów prostych, ostrych przypraw, alkoholu), przewlekłego stresu czy nawet chorób układu pokarmowego – tutaj wymienić można przewlekłą zgagę, nadkwasotę oraz chorobę wrzodową żołądka.

Trądzik różowaty może być też dziedziczony, może pojawić się również w wyniku nieodpowiednich kosmetyków, tutaj zauważyć trzeba, że niekorzystne są kosmetyki z alkoholem. Pamiętajmy również, że trądzik różowaty występuje częściej u osób, które w młodości cierpiały z powodu trądziku młodzieńczego.

Okazuje się, że na trądzik różowaty cierpi nawet 10% populacji ludzkiej. Nie są to jednak pewne statystyki bowiem część chorych nie zgłasza się do dermatologów w celu leczenia zmian skórnych tego rodzaju.

Sprawdź także: Leczenie wrastających paznokci.

Jakie są objawy?

Początkowo to rumień, który pojawia się w wyniku podrażnienia skóry – silny wiatr, mróz czy kosmetyki mogą wpływać niekorzystnie. We wstępnej fazie zaczerwienienie jednak znika. Później zaczynają pękać naczynka, to tzw. pajączki. W późniejszym etapie pojawiają się też czerwonawe krostki niewielkich rozmiarów a rumień nie znika z twarzy praktycznie wcale. Trądzik różowaty zajmuje przede wszystkim centralną część twarzy, to czoło, policzki, nos i broda.

Warto też wiedzieć, że u ponad 30% cierpiących na trądzik różowaty pojawia się postać oczna choroby. „Postać oczna dotyczy około 30% pacjentów z trądzikiem różowatym. Występuje w niej zapalenie powiek, spojówek i tęczówki. U nieleczonych pacjentów choroba może objąć również przednią komorę oka oraz rogówkę. Zajęcie rogówki może być przyczyną ślepoty i w konsekwencji wymagać przeszczepu tego narządu. Chorzy skarzą się głównie na uczucie „piasku pod oczami” oraz światłowstręt. Zajęcie oczu często jest obustronne, a ciężkość nie zawsze koreluje z ciężkością zajęcia skóry. Pacjenci z tą postacią wymagają leczenia przy współpracy dermatologów i okulistów” – mówi dr n. med. Marta Malek dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Jak leczyć?

Leczenie trądziku różowatego powinno przebiegać przede wszystkim w sposób indywidualny. Lekarz powinien wziąć pod uwagę zaawansowanie choroby, objawy oraz ogólny stan skóry pacjenta.

Najczęściej leczenie przebiega dwuetapowo. Jednocześnie stosuje się antybiotykoterapię w postaci leków doustnych o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwdrożdżakowym – to na przykład metronidazol. Równocześnie pacjent stosuje maści i kremy do smarowania miejscowego o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry – kosmetyki do twarzy nie powinny zawierać przede wszystkim alkoholu.

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test - badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij

Jedna myśl na temat “Trądzik różowaty

  1. U mnie trądzik różowaty objawił się strasznym swędzeniem skóry.
    W internecie znalazłam w polecanych taką kurację: https://acnerose.pl/
    Czy ktoś już miał te kosmetyki i może polecić ?

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa