Upławy

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test, badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij
Upławy
Oceń

Jedną z wyjątkowo uciążliwych dolegliwości, z jakimi boryka się wiele kobiet, są upławy, czyli nadmierna wydzielina z dróg rodnych. Najczęściej taka wydzielina naturalnie pojawia się w pierwszej połowie cyklu, ale niekiedy upławy z pochwy mogą świadczyć o infekcji czy alergii. Niezwykle łatwo jest je odróżnić od prawidłowej wydzieliny, od której różnią się kolorem, konsystencją i przede wszystkim nieprzyjemnym zapachem. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i oprócz wspomnianej infekcji wpływa na to również noszenie zbyt ciasnej, źle dobranej bielizny z nieprzewiewnych, sztucznych materiałów oraz duże zaniedbania w higienie osobistej okolic intymnych. Warto zadbać o właściwe kosmetyki, o pH zbliżonym do naturalnego, a częstymi alergenami są też proszki do prania, a nawet rodzaj używanych prezerwatyw.

Niewiele kobiet, obserwując początkowe objawy, zdaje sobie sprawę z tego, że upławy z pochwy mogą świadczyć o rozwijających się chorobach. Zazwyczaj są to zakażenia błony śluzowej macicy, ale często są objawem nawet nowotworów. Podstawowym kryterium oceny wydzieliny z dróg rodnych jest właśnie kolor i konsystencja, na podstawie których można wstępnie zdiagnozować nadchodzące problemy. Bardzo często można zaobserwować brązowe upławy świadczące o problemach natury hormonalnej, które jeśli pojawiają się przed miesiączką, oznaczają najczęściej niedobór progesteronu. Jest to bezpośrednio związane z niewydolnością tzw. ciałka żółtego odpowiedzialnego za jego produkcję. Brązowa wydzielina z pochwy może również oznaczać nadmierne wydzielanie prolaktyny, innego hormonu, wytwarzanego z kolei przez przysadkę mózgową. Jego nadprodukcja w organizmie często prowadzi do niemal całkowitego zaniku cyklu miesiączkowego, którego jedynym objawem stają się właśnie brązowe upławy. Jednak ich występowanie nie jest związane tylko z niedoborem odpowiednich hormonów czy stanami zapalnymi lub infekcjami, ale mogą je też powodować tabletki antykoncepcyjne.

Niestety nadmierna wydzielina z pochwy może być powodowana również przez szereg chorób, w tym tych przenoszonych drogą płciową, a ich objawów absolutnie nie można lekceważyć. Nieleczone mogą prowadzić do wielu powikłań, niekiedy zagrażających nawet życiu kobiety. W tym przypadku o ich rozwoju także świadczy kolor wydzieliny, a kiedy są to upławy żółtawe, wpadające w kolor zielony, to mogą oznaczać rzęsistkowicę. Jest to szczególnie niebezpieczna choroba pasożytnicza, powodowana przez pierwotniaka z grupy wiciowców. Do zakażenia dochodzi w wyniku stosunku płciowego z osobą zarażoną, jednym z jej objawów oprócz silnych dolegliwości bólowych, szczególnie podczas oddawania moczu czy pieczenia warg sromowych są właśnie obfite upławy z pochwy o żółtozielonym kolorze i nieprzyjemnej, niekiedy wręcz cuchnącej woni. Rzęsistkowica może doprowadzić do przewlekłego zapalenia pochwy, a u kobiet w ciąży często bywa przyczyną błon płodowych oraz przedwczesnego porodu (więcej o tej chorobie: https://drwenerolog.pl/choroby/rzesistkowica/). Nie jest to jednak jedyne schorzenie przenoszone w wyniku stosunku seksualnego, którego objawem będzie zwiększona wydzielina z dróg rodnych. Pojawiające się upławy ropne mogą sygnalizować chlamydiozę, wyjątkowo podstępną chorobę, która w swojej początkowej fazie jest trudna do wykrycia. Dopiero po mniej więcej dwóch tygodniach od zarażenia pojawia się silny ból towarzyszący oddawaniu moczu i wspomniana ropna wydzielina. Nieleczona chlamydioza prowadzi do wielu groźnych powikłań, takich jak nadżerki szyjki macicy, zapalenie jajowodów, zapalenia gruczołów Bartholina i w efekcie do wtórnej bezpłodności.

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test - badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa