Kiedy wyciąć migdałki u dziecka?

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test, badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij
Kiedy wyciąć migdałki u dziecka?
5 (100%) 7 Głosów

Zapalenie migdałków u dzieci to przykra dolegliwość, ze względu na szereg nieprzyjemnych objawów. Powiększone migdałki u dzieci można leczyć różnymi sposobami, niekiedy jednak jedynym sposobem na wyleczenie dziecka jest wycięcie migdałków.

Takie zabiegi są powszechnie wykonywane w szpitalach. Dziecko po ich wykonaniu, zwykle na drugi dzień jest wypisywane do domu. Kiedy wycięcie migdałków u dziecka jest koniecznością?

Nadmierny rozrost migdałków

Główną przyczyną usunięcia migdałków u dzieci jest nadmierny rozrost takich migdałków, które stanowią mechaniczną przeszkodę i utrudniają przez swoje rozmiary połykanie. Mowa jest tutaj o migdałkach podniebiennych. Z kolei tzw. trzeci migdał, czyli migdał gardłowy, w przypadku jego nadmiernego rozrostu utrudnia oddychanie przez nos, a często także przez to, że zatyka on trąbkę słuchową, może powodować niedosłuch bądź zapalenie ucha środkowego.

Niestety, dziecko nie jest w stanie samo zdiagnozować nadmiernego rozrostu migdałka. To zadanie dla jego rodziców. Szczególnym objawem nadmiernego rozrostu migdałków jest chrapanie dziecka w nocy, prowadzące bardzo często do jego bezdechu. Obserwacja snu dziecka przez jego rodziców jest w stanie często uratować mu życie, przez skierowanie go do lekarza, który w takim przypadku zaleci bezwzględne usunięcie migdałków.

Częste anginy

Innym wskazaniem do wycięcia migdałków u dziecka jest jego częste chorowanie na anginę. Gdy na migdałkach podniebiennych gromadzą się cyklicznie duże ilości bakterii, nie spełniają one już swoje roli i stają się siedliskiem takich bakterii, ze względu na fakt zmiany struktury migdałków na porowatą. Przebywające na takich migdałkach bakterie bardzo łatwo przedostają się wówczas do krwi, wywołując znacznie groźniejsze choroby, takie jak zapalenie krtani i zatok, zapalenie stawów i mięśnia sercowego, a nawet gorączkę reumatyczną.

Zwlekanie z usunięciem migdałków u dzieci może skończyć się więc bardzo poważnymi powikłaniami, które na długo wyłączą dziecko z normalnego życia, a w skrajnych przypadkach mogą nawet stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Niektóre bakterie są bowiem szczególnie niebezpieczne, jeśli w porę nie podejmie się odpowiedniej reakcji.

Kiedy najczęściej przeprowadzane są zabiegi wycięcia migdałków?

Zabieg wycięcia migdałków najczęściej jest wykonywany wśród dzieci pomiędzy 3, a 12 rokiem życia. Migdałki nie powinny być wycinane u niemowląt, ponieważ stanowią naturalną ochronę organizmu. Rodzice zwykle decydują się na wykonanie zabiegu wycięcia migdałków częściej u dziecka w wieku szkolnym niż u dziecka w wieku przedszkolnym, gdyż przez pewien czas jest ono obserwowane. Zdarza się jednak, że z prośbą o wycięcie migdałków zgłaszają się do lekarza także osoby dorosłe, chociaż są to raczej odosobnione przypadki.

Wycięcie migdałków każdorazowo należy skonsultować z lekarzem. Poda on wszystkie za i przeciw, jeśli chodzi o usunięcie migdałków w takiej sytuacji, po wykonaniu szeregu specjalistycznych badań dziecka. To do rodzica będzie należała jednak ostateczna decyzja o wycinaniu lub nie wycinaniu migdałków.

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test - badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij

2 myśli na temat “Kiedy wyciąć migdałki u dziecka?

  1. Usunięcie migdałków polecane jest tylko u starszych dzieci. Kiedyś cięli jak leciało, wystarczyły trzy anginy w roku i już było „wskazanie”. Teraz lekarze mają trochę więcej w głowie, ale wciąż wielu wycina migdałki za szybko, choć nikt nie potwierdził czy to rzeczywiście jest zdrowiej i lepiej.

  2. W ogóle nie powinno się wycinać migdałków. Ktoś to kiedyś wymyślił i przez lata nikt nie robił żadnych badań jaki to ma wpływ na inne organy i w ogóle na cały układ odpornościowy. To logiczne, że nie ma chorób migdałków jak się je wytnie. A cała reszta?

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa