Zapalenie sromu

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test, badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij
Zapalenie sromu
5 (100%) 1 Głosów

Przypadłość jaką jest zapalenie sromu niestety dotyka wielu kobiet. Przyczyną takiego stanu może być kilka czynników – wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Powodem mogą być również stosowane środki czystości: mydła, żele do higieny intymnej, proszki używane do prania bielizny. Bardzo rzadkim, ale jednak również występującym przypadkiem zapalenia sromu może być również uraz mechaniczny. Objawy, które kobieta zaczyna odczuwać mogą być różne, w zależności od czynnika zapalnego. Najczęściej jednak jest to swędzenie, pieczenie okolic intymnych, ból, a także zaczerwienienie. Przy stanie zapalnym dolegliwości nie ustępują samoistnie, a wręcz coraz bardziej się nasilają. I raczej nie obejdzie bez wizyty u lekarza. Zresztą zrezygnowanie z wizyty u lekarza może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. 

Do objawów zapalenia sromu niezależnie od przyczyny zalicza się:

 • obrzęk,
 • ból,
 • pieczenie,
 • zaczerwienienie,
 • świąt,
 • świąd.

Do chorób sromu możemy zaliczyć:

 • Zapalenie pochwy i sromu – jest to skutek zapalenia pochwy, w wyniku którego gromadząca się wydzielina wypływa na zewnątrz narządu rodnego i zakaża srom.
 • Grzybicze zapalenie sromu – z uwagi na wilgotność i podwyższoną temperaturę w tym rejonie ciała są idealne warunki do rozwoju grzybów. Infekcje spowodowane są najczęściej przez drożdżaki Candida albicans. Ten rodzaj zakażenia objawia się białymi upławami.
 • Alergiczne zapalenie sromu – powstaje gdy kobieta jest uczulona na stosowane przez siebie kosmetyki i detergenty: mydła, żele pod prysznic, środki do higieny intymnej, proszki do prania, płyny do płukania. Zazwyczaj ten rodzaj zapalenia sromu objawia się wypryskami miejscowymi.
 • Wirusowe zapalenie sromu – zazwyczaj jest to wirus opryszczki i brodawczaka ludzkiego. W wyniku zarażenia brodawczakiem, czyli wirusem HPV powstają tzw. kłykciny kończyste. Mogą się one umiejscowić na sromie, odbycie, w pochwie, a także na szyjcie macicy. Z nieleczonych kłykcin powstają wielkie, kalafiorowate narośla. Natomiast w przypadku opryszczki płciowej ma postać małych pęcherzyków, które wypełnione są jasnym płynem. Pęcherzyki pękają i tworzą owrzodzenia. Oczywiście sprawiając przy tym ból. Dodatkowym skutkiem ubocznym może być powiększenie węzłów chłonnych. Opryszczkę wywołuje zazwyczaj wirus Herpes typu 1 lub 2.
 • Bakteryjne zapalenie sromu – tego typu zakażenia często wiążą się z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Należą do nich choroby takie jak: rzeżączka (tworzą się ropnie gruczołów przycewkowych), kiła (w zależności od stopnia zaawansowania choroby najpierw tworzą się niebolesne, sączące się owrzodzenia, natomiast później powstają kłykciny płaskie), wrzód miękki weneryczny (ma postać bolesnego owrzodzenia na sromie, wywołany jest przez paciorkowce, przenosi się je podczas kontaktów seksualnych).
 • Atroficzne zapalenie sromu – wynika z nieprawidłowej pracy hormonów jakim jest niedobór estrogenów w nabłonku wyścielającym pochwę i srom. Objawy to ciągłe uczucie pieczenia, nieprawidłowa wydzielina, a także suchość pochwy i nietrzymanie moczu.
 • Pasożytnicze zapalenie sromu – świerzb, owsica i wszawica.

Leczenie zapalenia sromu przebiega różnie, w zależności oczywiście od przyczyny choroby. Np. w zapaleniu spowodowanym przez bakterie stosuje się odpowiednie antybiotyki. W zakażeniach wirusowych stosuje się odpowiednie leki, ale również konieczna może być interwencja chirurgiczna. Natomiast przy pasożytach wystarczą leki. W przypadku atroficznego zapalenia sromu jest wskazanie do zastosowania hormonalnej terapii zastępczej.

Czytaj więcej: https://drwenerolog.pl/objawy/zapalenie-sromu/

Aby zapobiec zapaleniu sromu należy unikać wszelkich czynników drażniących. Trzeba też unikać przypadkowych kontaktów seksualnych z nieznanymi nam osobami. Mogą się one skończyć zarażeniem jedną z powyższych chorób wenerycznych. Zarazić się jest naprawdę łatwo, jednak leczenie trwa później długo i nie jest przyjemne.

UWAGA! Obecnie otrzymujemy kilkanaście wiadomości tygodniowo na temat Państwa podejrzeń odnośnie zarażenia kiłą. Pragniemy poinformować, by jednoznacznie stwierdzić czy zaraziliście się Państwo Kiłą - należy wykonać domowy test - badanie na Kiłę - Można go zamówić tutaj TUTAJ - kliknij

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa